post


Elektrikář, který provádí pravidelnou revizi elektroinstalace v bytech a rodinných domech, se bude zřejmě v průběhu svého profesionálního výkonu tvářit zcela neutrálně, a ponechá si své emoce pro sebe, jak se to ostatně sluší a patří. Jenže jsme jen lidé, a každý alespoň občas chybuje, a k tomu také patří emotivní stránka věci. Nemůžete se zkrátka tvářit zcela chladně, když vám například v kempu před stanem exploduje hořící plynový vařič, a zapálí stanovou celtu. Budete v šoku a budete se snažit co nejrychleji oheň dostupnými prostředky uhasit.

elektrické žárovky

Elektrikář sice nebude řešit nic takového, ale některé situace, s nimiž se může setkat, jej mohou emocionálně rozrušit, takže vás pak upozorní, co by se mohlo stát, kdyby…

Kdyby začalo hořet – téma ohně je v případě závad na elektroinstalaci jedním z nejožehavějších, protože někdy stačí opravdu málo, a dům je v plamenech. Připomeňme kupříkladu povolené kontakty u vodičů v zásuvkách, kdy mezi nimi vznikne elektrický oblouk, a pak už se další scénář odehrává jako s elektrickou svářečkou. Ta si poradí i s ocelovým plátem, který roztaví do tekutého stavu, tak proč by si oblouk neporadil se zapálením dřeva, textilu, papíru, hořlavého plastu a dalších hořlavých materiálů v jeho blízkosti?

revize jističů

Úraz – při vyslovení slova „úraz“ se sice trochu zarazíte, ale pokud jde například o zlomený prst nebo odřené koleno, rána se brzy zhojí, a život jde dál. Jenže u úrazů elektrickým proudem to tak snadné být nemusí, tam jich mnoho končí smrtí. Zahrávat si s elektřinou v bytových rozvodech je opravdu smrtelné riziko, a již toto je jasný důvod k tomu, raději neriskovat a postarat se o revizi elektrických zařízení – jističů, zásuvek, rozvodných krabic, vypínačů a vodičů, a také elektrických spotřebičů včetně osvětlovací techniky a elektrického nářadí. Revize se vyplácí i u relativně nových rozvodů, protože tu může dojít k některým závadám, způsobeným samotným využíváním elektrického zařízení.