V roce 2019 byl zprovoznÄ›n prototyp zaÅ™Ãzenà na výrobu vody v pouÅ¡ti, a to jak u nás, tak paralelnÄ› i ve Spojených arabských emirátech. Celý projekt zapoÄal již v roce 2007. ZákladnÃm principem mÄ›la být pÅ™emÄ›na pouÅ¡tnÃho vzduchu na kapalinu. Tento projekt Äeských vÄ›dců z ČVUT v souÄinnosti s Botanickým ústavem Akademie vÄ›d vzbudil nejprve zvÄ›davost a posléze velký zájem u bohatých arabských investorů. ZaÅ™Ãzenà má totiž umÄ›t dennÄ› vyrobit stovky litrů vody. S prototypem se vyrobilo vody dokonce vÃc, než vÄ›dci původnÄ› oÄekávali. Vlhkost vzduchu je totiž v daném regionu podstatnÄ› vyÅ¡Å¡Ã, než se pÅ™edpokládalo, a tak se zdálo, že experimentálnà zaÅ™Ãzenà vyprodukuje až 400 litrů pitné vody za den.
PÅ™ed pár lety tedy ladili docent Tomáš MatuÅ¡ka, docent VladimÃr Mrhal a doktor BoÅ™ivoj Å ourek z ČVUT se svým týmem dalÅ¡Ãch sedmi vÄ›dců a jiných pracovnÃků poslednà detaily tohoto zaÅ™ÃzenÃ, jenž v podstatÄ› vypadá jak kontejnery, opatÅ™ené stÅ™echou, tvoÅ™enou solárnÃmi panely. NáslednÄ› uvedené zaÅ™Ãzenà prezentovala ÄŒeská republika na svÄ›tové výstavÄ› EXPO v Dubaji, kde byla s jeho pomocà zavlažována oáza vedle výstaviÅ¡tÄ›. PatÅ™ilo k exponátům, jÃmž veÅ™ejnost a mnozà investoÅ™i vÄ›novali nejvÄ›tÅ¡Ã pozornost.
A jakého se tato technologie doÄkala hodnocenÃ?
Tento unikátnà Äeský vynález, využÃvá solárnà energii k odvlhÄovánà vzduchu a následné kondenzaci vodnà páry. Voda se pak buÄ destiluje a obohacuje o minerály, a tudÞ ji lze využÃvat jako pitnou, anebo může být po úpravách ve fotobioreaktoru, kde se doplnà živiny ve formÄ› mikroÅ™as, použÃvána k zavlažovánà rostlin.
Ukázalo se, že zaÅ™Ãzenà je neuvěřitelnÄ› výkonné, a ve skuteÄnosti vyprodukuje až kolem 1000 litrů vody dennÄ›, v závislosti na vlhkosti vzduchu. A protože tato technologie nenà závislá na žádné infrastruktuÅ™e a je plnÄ› mobilnÃ, je možné takové zaÅ™Ãzenà využÃt i v mnoha dalÅ¡Ãch oblastech s nedostatkem vody. O tento systém projevily zájem zemÄ›, jako je SAE, Saúdská Arábie a Malajsie.
Voda kdekoliv
Dnes už z kontejneru, vyrobeného v České republice, teÄe z kohoutku pitná voda ve vyprahlé Saúdské Arábii. A pÅ™itom je k jejà výrobÄ› potÅ™eba jen slunce a vzduch, a tÄ›ch je v této lokalitÄ› bÄ›hem celého roku dostatek. AvÅ¡ak nejde jen o pouÅ¡Å¥. HlavnÃm mottem Äeského projektu S.A.W.E.R. je „VODA KDEKOLIV“. Touto modernà technologià je možné zÃskávat vodu ze vzduÅ¡né vlhkosti a jejà použità se pÅ™edpokládá vÅ¡ude tam, kde nenà možné vést potrubà Äi elektrické dráty. A protože pitné vody po celém svÄ›tÄ› ubývá, je pravdÄ›podobné, že Äeské zaÅ™Ãzenà na výrobu vody ze vzduchu a sluneÄnÃch paprsků, najde mnohá dalÅ¡Ã odbytiÅ¡tÄ›.