Úbytek hmyzu je něčím, co můžeme vidět v podstatě všude. Stačí se jen podívat, kolik hmyzu máme na čelním skle po projetí volnou krajinou, a kolik jej bylo například před deseti lety. A to samozřejmě není dobře, neboť hmyz je důležitou součástí naší přírody. To si uvědomují především zahrádkáři, kteří se pak snaží hmyzu pomoci a jeho populaci zvednout. A jedním ze způsobů, jak se toho snaží docílit, jsou takzvané hmyzí hotely.
Jedná se o malé dřevěné konstrukce s drobnými otvory, velkými tak akorát na to, aby se jimi protáhl hmyz o velikosti například včely. Ta je ostatně tím nejvítanějším druhem, který do tohoto obydlí může zavítat. Jistě, můžeme namítnout, že tyto žijí v úlech, avšak existují i samotářské druhy včel, a i ty přispívají k opylování.
Je však otázkou, zda je instalace takovéhoto hmyzího hotelu skutečně dobrou věcí. Jistě, v naprosté většině případů skutečně pomáhá, avšak je nutné dívat se na celou věc. Zástupci hmyzí říše totiž sice mohou být velmi užiteční a prospěšní, avšak zároveň také nebezpečí. Mnoho z nich má žihadla, případně dovede velmi silně kousat nebo štípat. To samozřejmě není problém pro dospělého člověka, který je nechává na pokoji. Zvědavé malé děti či domácí zvířata si však mohou odnést jinou zkušenost.
Pak je tu také otázka, jaké konkrétní druhy se k nám nastěhují. Nemusí to totiž ani zdaleka být jen ty, které bychom uvítali. Velmi snadno si zde najdou útočiště třeba i vosy nebo sršni, kteří jsou mnohem agresivnější a klidně člověka napadnou. Navíc často právě díky své agresivitě zaberou celý „hotel“ a přemění jej na svůj úl.
Proto je vždy potřeba kontrolovat nájemníky, a ty, které zde nechceme, jednoduše vykázat. Je to důležité nejen pro naši zahradu, ale především také bezpečnost. Zvláště pokud máme malé děti či zvířata. Právě ti jsou totiž v tomto případě zdaleka nejohroženější.